Travel News nya sajt ser betydligt bättre i en webbläsare som följer w3c-konsortiets vedertagna webbstandard. Vi rekommenderar att du laddar hem en nyare version av din webbläsare. Sajten är dock fortfarande tillgänglig för alla webbläsare.

ARRANGÖR 100201. 09.19
STA Travel ryktas starta i Norge och Danmark
Enligt uppgifter till Travel News Norge ska Rolf Eirik Kjeseth starta STA Travel i Norge och Danmark.
Rolf Eirik Kjeseth står bland annat bakom Australiareiser.
- Jag kan inte kommentera rykten. Men vi har alltid saker på gång, är allt Kjeseth vill säga om påståendet.
 
Travel News Norge säger dock att källorna har trovärdighet. STA Travel har tidigare funnits på den norska marknaden med tvingats att lägga ner verksamheten för några år sedan. En orsak till misslyckandet ska ha varit att bolaget blev fjärrstyrt från Storbritannien. Med Kjeseth bakom rodret skulle alltså satsningen bli mer lokalt förankrad.
 
STA Travel är inriktade mot studenter och ungdomar och skulle bli en direkt konkurrent till Kilroy Travels i Norge och Danmark.
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
ARRANGÖR100310. 09.21
Arrangörer samarbetar med polisen mot barnsexturism
Flera av de största researrangörerna inleder ett samarbete med Rikskriminalpolisen i kampen mot barnsexturism.
ARRANGÖR100304. 09.23
Fritidsresor presenterar 45 etikmärkta hotell
Fritidsresors hotell ska från och med nästa sommar vara anslutna till Travelife.
ARRANGÖR100303. 08.33
Lotus Travel kampanjar med tebolag
Lotus Travel och Friggs vill få fler att dricka te och resa till Asien.
ARRANGÖR100224. 09.21
Lime travel gör rekordresultat
Trots lågkonjunkturen redovisar Lime travel ett rekordresultat för 2009.
ARRANGÖR100218. 09.19
Vings Sunprime Resorts öppnar på sommaren
Vings hotellkoncept för vuxna som reser utan barn ska nu också vara öppna sommartid.
ANNONSPLATS
Travel News, Box 20123, 104 60 Stockholm | redaktionen@travelnews.se