Travel News nya sajt ser betydligt bättre i en webbläsare som följer w3c-konsortiets vedertagna webbstandard. Vi rekommenderar att du laddar hem en nyare version av din webbläsare. Sajten är dock fortfarande tillgänglig för alla webbläsare.

ARRANGÖR 100720. 09.23
Tour Pacific gör vinst för tredje året i rad
Arrangören redovisar sin bästa vinstmarginal någonsin.
Tour Pacific har för tredje året i rad gjort ett positivt resultat. Vinstmarginalen på 1,7 procent är den bästa någonsin och vinsten landade på 569 000 kronor före skatt. Omsättningen sjönk med 29 procent till 32,6 miljoner kronor, vilket förklaras med att bolaget gått från brutet räkenskapsår till kalenderår och bokslutet för fjolåret därmed omfattar bara 8 månader.
 
-Vi ser en ökad orderingång med cirkaa 20 procent i år. Däremot har den svaga svenska kronan inte varit positiv för oss. Nu hoppas vi på en riktigt stark höstförsäljning för att säkra en vinst även för i år, säger Lars Jönsson, vd och ägare till Tour Pacific.
 
Under de senaste fem åren har Tour Pacific haft en sammanlagd vinst på 2,1 miljoner före skatt.
Kommentarer
 //  10.07.20
Grattis ! Det är därför TP har en sådan bra resesäljare i Josefin !
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
ANNONSPLATS
Travel News, Box 20123, 104 60 Stockholm | redaktionen@travelnews.se