Travel News nya sajt ser betydligt bättre i en webbläsare som följer w3c-konsortiets vedertagna webbstandard. Vi rekommenderar att du laddar hem en nyare version av din webbläsare. Sajten är dock fortfarande tillgänglig för alla webbläsare.

ARRANGÖR 100301. 09.19
Uppåt för Unlimited Travel Group
Med en tredjedels ökning i orderingång vände Unlimited Travel Group till vinst under fjolårets sista kvartal.
Antalet beställningar ökade med 33 procent under perioden oktober till december för Unlimited Travel Group. Omsättningen sjönk från 114 till 94 miljoner kronor, men resultatet efter skatt ökade från en förlust om -1,9 miljoner kronor till en vinst om 0,5 miljoner kronor.
 
”Under det sista kvartalet 2009 kom positiva signaler för Unlimited Travel Group i form av såväl en accelererande orderingång som förbättrade resultatsiffror. I föregående rapport rapporterades om begynnande tecken på en vändning, dessa har nu bekräftats och förstärkts. Orderingången ökade med 33 procent under kvartalet, att jämföra med SRF:s branschstatistik som visar en uppgång om 9 procent. I januari ökade takten ytterligare, med en orderingång om plus 49 procent”, kommenterar bolaget resultatet.
Kommentarer
Hans Blomgren
 //  10.03.01
Grattis

Hasse Blomgren
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
ANNONSPLATS
Travel News, Box 20123, 104 60 Stockholm | redaktionen@travelnews.se