Nytt förslag om sjöfartsstöd
Bakom förslaget står regeringens utredare, Anders Lindström, som tidigare var generaldirektör för Sjöfartsverket.
Förslaget bygger på en nettomodelll, som gör att svenska sjölöner blir konkurrenskraftiga i förhållande till andra EU-länders som till exempel Danmarks.
- För staten innebär stödet innebär ett bortfall av intäkter på ungefär 500 miljoner kronor, säger Anders Lindström.
Ett nytt stödsystem är hett efterlängtat av sjöfartsbranschen. Bland annat har Stena Line hotat att byta till dansk flagg om inte regeringen snarast beslutar om ett konkurrensmässigt stödsystem.
- I uppdraget var tanken att stödet skulle genomföras från årsskiftet 2001/2002. Men nu har trafikutskottet och riksdagen har begärt att stödet införs redan under nästa år. Det är möjligt att genomföra systemet redan från 1 juli 2001, säger Anders Lindström.



2013-05-21 07:41 



