Travelstarts grundare köper tillbaka sitt bolag
- Det svenska varumärket har gått ner sig och förlorat mycket mark under de tyska ägarna. Men jag är revanschsugen, säger Stephan Ekberg.
Travelstart såldes till tyska Tiss i januari förra året för 80 miljoner kronor. 55% av köpet genomfördes och betalning skedde i huvudsak med aktier. Ekberg erhöll en plats i den tyska ledningen.
Men Tiss kraftiga tillväxtsplaner har gått om intet i samband med IT-raset och interna konflikter har avlöst varandra. Lanseringen av det gemensamma varumärket flights.com misslyckades kapitalt.
- Det har varit ett helvetiskt år, säger Ekberg som lämnade den tyska ledningsgruppen redan i juni förra året.
Möjligheten till återköpet av Travelstart uppstod genom att Tiss befinner sig i en rekonstruktionsfas och bolagets gode man letar nya huvudägare.
Men redan i mars återtog den svenska sajten sitt ursprungliga namn, travelstart.se.
- Vi ska begränsa urvalet produkter ytterligare och fokusera på att bli en ledande lågkostnadsoperatör. Men det tar tid. Jag tror att bolaget måste byggas på 7-10 års sikt.
Svenska Travelstarts rörelseresultat år 2000 var minus 27 Msek. I år beräknas bolaget göra nollresultat.



2013-05-21 07:41 



