Ving lanserar Kroatienblogg
Vings personal i Kroatien ska i sommar blogga från resmålen.
På bloggen kommer personalen att berätta om livet, arbetet, maten, stränderna och vad man kan uppleva på resmålen. Besökare på sajten kan också mejla frågor till personalen.
- Vi vill finnas där våra kunder finns, och därför finns vi t ex på Facebook, Twitter och Youtube. Genom en resmålsblogg öppnar vi upp ännu en ny kanal för dialog med våra kunder, säger Magdalena Öhrn, informationschef på Ving.
- Förhoppningen är att vi ska kunna inspirera våra kunder, locka nya kunder och även ge tips om t ex restauranger och utfärder på resmålet till dem som redan bokat, fortsätter Magdalena Öhrn.
- Sportlovet hotas av charterstrejk
- Braganza köper två svenska researrangörer
- Thomas Cook försvarar sig mot påstått försäljningsras
- Apollo och Finnair samarbetar till Karibien
- Fritidsresor öppnar charterlinje från Karlstad
- Rekordförsäljning hos Ving
- Bara hotell med bra betyg på Apollos nya sajt
- Swanson's gjorde sitt bästa år någonsin 2011
- Ving ersätter manualer med Ipad i cockpit
- Apollo satsar på pensionärer
- Thomas Cook-chef fick 1,16 miljon pund
- Apollo byter marknadschef
- Solresor släpper nyhet för sommaren: Costa de Almería
- Rekord för chartern under mellandagarna
- Tour Pacific lanserar sommarprogram







Detta har ju Langley haft hur länge som helst. Kolla in deras bloggar från Alperna tex...
Vilket bra initiativ!
Det är väl trevligt att fler får upp ögonen för bloggens framfart och kraft inom media. Dessutom är det ett (nästan) helt gratis sätt att marknadsföra sig, förutom den tid det tar i anspråk att hålla bloggen levande. De flesta som bloggar gör ju det för att de brinner för ett specifikt ämne. När det gäller företag som bloggar så gäller det att hitta engagerad personal som har förmågan och lusten att kommunicera med läsarna/kunderna. De företag som gör det kommer att lyckas med sin blogg och har inget att förlora. En öppen dialog med befintliga/potentiella kunder är guld värt.
Hälsn.
S.Thuresdotter/A wonderful life in Sweden
(som brinner för att blogga och gör det med syftet att öka kännedomen om Sverige/svenskarna och i synnerhet då västkusten och Göteborg)