HRG Nordic vann Hertz miljöbilstävling
För andra året i rad vann HRG Nordic i Borlänge och Stockholm Hertz miljöbilstävling.
Tävlingen pågick mellan den 1 april och den 31 december 2009 och var öppen för alla IATA-anslutna resebyråer i Sverige. Tävlingen fortsätter i år.
– Tanken med tävlingen var att få resebyråerna att lära sig mer om miljöbilar och bli ännu bättre på att boka grönare. Enligt våra undersökningar står kundernas hyrbilsresor för 96 procent av Hertz totala koldioxidutsläpp. Resebyråerna är viktiga aktörer i arbetet med att minska vår miljöpåverkan. Med rätt kunskap om våra produkter kan de påverka våra kunder att tänka mer miljövänligt när de bokar sin hyrbil, säger Anders Tärnell, marknadschef på Hertz Biluthyrning.







Syns bara att HRG nordic i Borlänge ej finns kvar. Dumt att spara in pengar på ett avd som drar in pengar till företaget.