Värmeböljan slog hårt mot exotiska destinationer i juli
De höga temperaturerna i juli fick svenskarna att välja skandinaviska huvudstäder och inrikesflygningar framför exotiska och solrika destinationer.
- Julis rekordtemperaturer har helt klart påverkat svenska flygsökningar och typiska stranddestinationer som Malaga och Alicante tappade flera placeringar. Istället ville fler njuta av den svenska sommaren; sökningar till inrikesdestinationer ökade och Stockholm gick upp till andra plats, säger Skyscanners Skandinavienchef Kristin Andersson.
Flyg till London höll sig kvar i toppen och var en klar segrare bland de populäraste sökningarna, tätt följt av flyg till Stockholm och med flyg till Paris på tredje plats.
Flera nya destinationer tog sig in på julilistan: Larnaca, Buenos Aires, Reykjavik, Glasgow, Birmingham, Melbourne, Katowice och Östersund. Visby ökade 14 positioner till plats 45 och Gdansk klättrade 35 positioner till plats 64. Zagreb rasade 53 platser och även Delhi, Mumbai, Aten och Thessaloniki rasade.
- Så funkar nya Business Travel Award
- Hjälp Travel News att utse Årets Resesäljare
- Pessimismen växer hos nordiska reseföretag
- Infrastrukturminister deltar på Grand Travel Award
- Hjälp Travel News att utse Årets Resesäljare
- Riitta Östberg ny nordisk marknadsdirektör på Strömma
- Tre nominerade till Grand Travel Awards Ekoturismpris
- Flygbuss blir dyrare till fyra flygplatser
- Så blir Travel News nya sajt
- Europeiska byter namn
- Dalarna bland New York Times hetaste resmål 2012
- Här är de nominerade till Grand Travel Award 2012
- Sverige ett av världens hetaste resmål 2012
- Ekoturismföreningen prisas av WWF
- Skansen närmar sig Hasse Alfredssons rekord






