• Hem
  • >
  • Nyheter
  • >
  • Norwegian-piloter stäms av arbetsgivarna

Norwegian-piloter stäms av arbetsgivarna

Arbetsgivarna stämmer piloterna i Norwegian och deras fack. Fackets krav är orimliga och på gränsen till olagliga, menar arbetsgivarna.

Publicerad 2012-04-24 09:13

Arbetsgivarorganisationen NHO Luftfart har stämt Norwegian-piloterna och deras fackförening, rapporterar NRK enligt Hangar. Förhandlingarna om ett nytt avtal bröt samman förra veckan och nu tar alltså arbetsgivarna piloterna till den norska arbetsdomstolen.
NHO Luftfart menar att den varslade strejken är olaglig. Piloterna protesterar mot Norwegians ökade användning av bemanningsföretag för utländska vikarier i stället för fasta anställningar vid flygbolaget. Men NHO kontrar med att norska avtal inte kan gälla i utlandet.
- Om spanska och finska piloter vill ha avtal måste de förhålla sig till det regelverk som gäller i de respektive länderna, säger NHO:s direktör för arbetsrätt, Nina Melsom.
Fackföreningen Parat säger sig vara överraskade av stämningen.
- Lite överraskade är vi eftersom vi redan har avtal som också omfattar Sverige och Danmark. Det är ett likadant avtal som de har i kabinföreningen, säger Hans Erik Skjæggerud, ledare för facket.

On
Off

4 kommentarer

SENASTE


  • Travel News nr 05

  • Travel News nr 04

  • Travel News nr 03

  • Travel News nr 02

  • Travel News nr 12

  • Travel News nr 11

  • Travel News nr 10