• Hem
  • >
  • Nyheter
  • >
  • SAS planerar ingen nyemission – flyttar verksamhet till Arlanda

SAS planerar ingen nyemission – flyttar verksamhet till Arlanda

SAS säger i en intervju att det inte finns några planer på att finansiera köpet av nya flygplan med en nyemission. Samtidigt meddelas att verksamheten koncentreras i Stockholm för att reducera kostnader.

Publicerad 2012-05-14 09:11

SAS koncentrerar sin verksamhet på Arlanda för att effektivisera och reducera kostnader.
- Vi håller på att reducera de dubbla och trippla funktioner som vi har, säger Rebecka Södergren vid SAS pressjour till TT.
Så kallade planeringscentrum ska flyttas från Gardermoen i Norge och Kastrup i Danmark till Arlanda. Närmare hundra personer berörs och det är oklart hur många som erbjuds tjänster i Sverige. Verksamheten ska flytta under nästa vår.

I en intervju i DI säger SAS IR-chef Sture Stølen att det inte finns några planer på att finansiera köpet av nya Airbus 320 neo-flygplan med en nyemission.
- Flygplanen är väldigt attraktiva, så de är relativt lätta att finansiera. Man kan använda planen som säkerhet och sedan ställer Exportkreditnämnden upp med garanti, säger han.

On
Off

1 kommentarer

SENASTE


  • Travel News nr 06

  • Travel News nr 05

  • Travel News nr 04

  • Travel News nr 03

  • Travel News nr 02

  • Travel News nr 12

  • Travel News nr 11