Charterresor till Kroatien från Gotland kan bli verklighet. Under ett möte mellan entreprenören Pigge Werkelin och Kroatiska turistrådets direktör Vedran Sušić diskuterades möjligheterna att starta upp charterlinjer från Gotland till antingen Split eller Pula i Kroatien. För gotlänningar skulle ett dragplåster kunna bli segelresor nere i Medelhavet, men flyglinjen skulle också kunna nyttjas av kroater som vill upptäcka den vackra semesterön Gotland.
– Eftersom att jag ser många likheter mellan vissa delar av Kroatien och Gotland skulle det vara bra att koppla ihop destinationerna. Istrien är till exempel vår mest utvecklade turistregion, som liknar Gotland på många sätt. Människor har stor respekt för området men också för ekonomin, det kan vara ett sätt för att bevara området. Att föra destinationerna närmare skulle betyda att båda kan dra nytta av varandras erfarenheter. En annan utmärkt match skulle vara öarna utanför Split där gotlänningarna skulle kunna njuta av gastronomi och vin från ett annat perspektiv, säger Kroatiska turistrådets direktör Vedran Sušić.
Hur troligt är det att det här charterflyget lanseras snart?
– Eftersom vi är i början av planeringen kan vi inte säga att något är 100 procent säkert, men vi är väldigt nära. Alla parter som är involverade i processen är mycket entusiastiska och koncentrerade på processen. Vi har väldigt bra grunder och erfarenhet från alla nyckelpersoner i det här projektet så jag skulle säga att vi är på rätt väg för att få det att hända nästa säsong. Vi har utmärkta samarbetspartners från ett båtcharterbolag, som faktiskt är svenskt, som också kan göra fantastiska seglingsresor så vi kan kombinera det med charterflyg. Det kommer att ge gotlänningarna fantastiska möjligheter, säger Vedran Sušić.
Tror du att många kroater också skulle besöka Gotland?
– Jag är säker på att de skulle göra det. Man förväntar sig inte det av Sverige när man först kommer till ön. Vi njuter av liknande saker i Kroatien som erbjuds här på Gotland, så om vi lyckas nå rätt pris för värdet är jag säker på att många kroater mer än gärna kommer hit och tillbringar lite tid i de vackra omgivningarna på Gotland.
Planer om ett kroatiskt “Almedalen”
Under besöket på Almedalen introducerade värden Sabina Irsholm Kroatiska turistrådets direktör Vedran Sušić och den kroatiska ambassadören Sinisa Grgic för spännande och inflytelserika personer i resebranschen. Ett möte var med Paul Dino Larsson, ordförande för Tillväxt Gotland.
Vidare diskuterades möjligheten att anordna ett “Almedalen” i Kroatien, specifikt i Istria. Sverige och Kroatien har båda 21 län och enligt turistrådet är länet Istria och Gotland den bästa matchen.
– Sedan vi kom till Visby har vi varit överförtjusta över hur bra detta koncept är. Jag tänkte genast på att något sådant här borde anordnas även i Kroatien. Sverige har alltid varit ledande när det gäller öppenhet gentemot allmänheten och folkrätten som vi också tycker är något vi behöver i Kroatien. Vi har kontaktat den tidigare turistministern, som kommer från Istrien, och föreslagit att man ska göra något liknande där. Hittills har alla varit väldigt positiva till idén, så jag hoppas att vi kommer att kunna genomföra det, säger Vedran Sušić.
Tror du att det kan bli lika framgångsrikt som i Sverige?
– I början nej, eftersom att vi måste utbilda människor, men i längden, ja. Det är något som vi alla behöver mer av, att föra politik-, näringslivs- och miljöfrågor närmare allmänheten och göra frågorna mer öppna gentemot lokalsamhället. Ibland glömmer politikerna det, så vi måste påminna dem, fortsätter Sušić.
Vem skulle bjudas in till ett sådant evenemang?
– Politiker, affärsmän och miljöföretag som kan påverka vår framtid. Tanken är att göra det mer begripligt för ett större antal människor.
En kommentar