"Ett historiskt besked för Ryanairs anställda"
Ryanair och Svenska Transportarbetareförbundet har tecknat kollektivavtal för kabinpersonalen vid flygbolagets bas på Arlanda. Avtalet reglerar bland annat löner, arbetstider, pensioner och försäkringar.
Ryanair och Svenska Transportarbetareförbundet, Transport, är överens om ett nytt kollektivavtal för kabinpersonalen vid Ryanairs Arlandabas.
Avtalet träder i kraft den 1 september och innebär att villkoren för bland annat lön, arbetstid, ersättningar, pension och försäkringar nu regleras genom kollektivavtal.
Transport tog över avtalsområdet för kabinpersonal från Unionen i februari 2025. Därefter har förhandlingar förts med Ryanair.
– Det här är ett historiskt besked för Ryanairs anställda och en viktig framgång för den svenska modellen, säger Transports ordförande Tommy Wreeth i ett pressmeddelande.
Han framhåller att kollektivavtalet innebär att Ryanairs kabinpersonal i Sverige får tryggare anställningsvillkor och möjlighet att påverka sina arbetsförhållanden.
Ryanair: avtalet stödjer investeringar
Även Ryanair beskriver avtalet som en viktig del av bolagets fortsatta satsning i Sverige.
– Vi välkomnar kollektivavtalet med Svenska Transportarbetareförbundet efter många månaders intensiva förhandlingar, säger Ryanairs personalchef Darrell Hughes.
Enligt Hughes ska avtalet bidra till Ryanairs planerade investeringar på 800 miljoner dollar i Sverige och till att säkra kvalificerade flygjobb.
Ryanair passar samtidigt på att rikta en uppmaning till den svenska regeringen. Bolaget vill se fortsatta åtgärder för att sänka kostnaderna för flygtrafiken och stärka Sveriges konkurrenskraft som flygmarknad.
Ryanair lyfter särskilt fram att den svenska flygskatten avskaffades i juli 2025. Bolaget anser att nästa regering bör fortsätta på den linjen för att stärka flygförbindelserna och skapa förutsättningar för ytterligare investeringar.
Siktar på 300 miljoner passagerare
Kollektivavtalet kommer samtidigt som Ryanair har stora expansionsplaner. Flygbolaget uppger att målet är att växa till 300 miljoner passagerare per år senast 2034.
För Arlanda innebär avtalet att kabinpersonalens anställningsvillkor nu omfattas av den svenska kollektivavtalsmodellen.
Relaterade artiklar
-
Wizz Air jagar slots från krisbolag – Ryanair växlar upp i Baltikum
Konkurrensen är särskilt tydlig i Central- och Östeuropa, där Wizz Air har sin kärnmarknad.
-
Ryanair ökar i Sverige – varnar för högre flygplatskostnader
Ryanair satsar på en rekordstor vintertrafik i Sverige. Flygbolaget planerar 43 linjer och åtta baserade flygplan, varav ett nytt på Arlanda. Samtidigt riktar bolaget hård kritik mot Swedavias avgiftshöjningar och den kommande höjningen av säkerhetsavgiften.
-
Nya frågor efter brittiska flygledningskaoset – NATS-chefen pressas
De brittiska flygningarna har återupptagits efter tisdagens omfattande tekniska fel hos flygledningsorganisationen NATS. Men störningarna fortsätter och nu ökar pressen på både NATS och den brittiska regeringen.
-
Ryanair vill förlänga undantag för EU:s nya gränssystem
Ryanair kräver att EU förlänger undantaget från det nya in- och utresesystemet EES till april 2027. Flygbolaget varnar för att systemet riskerar att skapa långa köer och förseningar för resenärer om medlemsländerna inte längre får möjlighet att tillfälligt pausa registreringen.
-
Ryanair sänker passagerarmålet – bromsar inför dyr vintersäsong
Ryanair sänker sitt passagerarmål för räkenskapsåret 2026/27 och drar ned på kapaciteten inför vintern. Det höga oljepriset pressar flygbolagen, och Ryanair varnar samtidigt för att konkurrenter med sämre bränslesäkring kan få det tufft.
Avtalet gäller kabinpersonal vid Ryanairs bas på Stockholm Arlanda.