En IATA-logotyp, ett flygplan och ett porträtt av Saadia Zahidi, ny generaldirektör för IATA, mot en blå himmel.

Saadia Zahidi blir ny generaldirektör för IATA

IATA:s styrelse har utsett Saadia Zahidi till ny generaldirektör. Hon är ekonom från Harvard och vd för World Economic Forum i Davos.

Publicerad

IATA, International Air Transport Association, med säte i Montreal hade vid årsskiftet 367 flygbolag i 122 länder som medlemmar. Närmare nio av tio flygningar i världen utförs av IATA-anslutna bolag.

Sedan starten 1945 har IATA haft åtta män som högsta chef, bland dem svensken Knut Hammarskjöld. Men när irländaren Willie Walsh slutar är det dags för en kvinna att leda världens största flygorganisation.

Saadia Zahidi har pakistanskt och schweiziskt medborgarskap, är utbildad i Europa och USA och har de senaste 20 åren haft höga poster inom World Economic Forum. Hon har ingått i FN:s panel Women's Economic Empowerment, suttit i europeiska rymdflyget ESA:s styrelse och själv skrivit boken "Fifty Million Rising" om kvinnliga yrkesframgångar i den muslimska världen.

Den frispråkige Willie Walsh slutar redan om en vecka. Saadia Zahidi tillträder den 1 november och tjänsten som generaldirektör sköts under tiden av IATA:s CFO Sandrine Le Borgne.

Relaterade artiklar

iata

Powered by Labrador CMS