Det var vid 10-tiden på onsdagen som det 253 meter långa kryssningsfartyget AIDAmar anlöpte kryssningsterminalen i Arendal i Göteborgs Hamn. Ombord fanns 2 603 tyska turister redo att upptäcka staden.
– Starten på kryssningssäsongen är ett klassiskt vårtecken i Göteborg och det är jättekul att vi äntligen är igång, säger Per Alkås, kryssningsansvarig i Göteborgs Hamn i en skriftlig kommentar.
Nästan hälften av de kryssningsturister som kommer till Göteborg är just tyskar, följt av italienare, amerikaner och engelsmän.
2025 blir den sista säsongen som kryssningsfartyg kan lägga till i Arendal. Därefter blir området otillgängligt på grund av bygget av Stena Lines nya färjeterminal som kommer att pågå under de närmsta åren. Istället kommer roroterminalen i Älvsborgshamnen att agera kryssningsterminal under 2026 och 2027.
Under 2025 väntas totalt 64 kryssningsfartyg anlöpa Göteborgs Hamn, jämfört med fjolårets 56 fartyg.