Annons:

Premium Pia Aaltonen-Forsell.

Efter miljardfiaskot på Northvolt – nu ska hon styra Finnairs finanser

Finnair har utsett Pia Aaltonen-Forsell till ny finanschef (CFO) och medlem av koncernledningen, med tillträde den 1 augusti 2025. Aaltonen-Forsell kommer närmast från Northvolt, där hon var finanschef och tillförordnad vd efter Peter Carlssons avgång.

Med en gedigen bakgrund inom finans har hon tidigare varit CFO på Outokumpu, Ahlström-Munksjö och Vacon, samt haft ledande befattningar på Stora Enso. Finnairs vd Turkka Kuusisto välkomnar rekryteringen:

– Med sin strategiska blick och starka finansiella kompetens tillför Pia värdefull erfarenhet till Finnair när vi fortsätter att utveckla vår konkurrenskraft och finansiella ställning i en föränderlig och cyklisk omvärld.

Pia Aaltonen-Forsell uttrycker själv:

–Starka balansräkningar och finansiell disciplin har alltid varit viktiga för mig – det är ryggraden i varje framgångsrikt företag. Men det som verkligen driver affärsresultat är ett starkt, sammansvetsat team med ett gemensamt mål.

Finnair har haft tuff motvind i fem år vid det här laget: pandemin, kriget som stängde ryskt luftrum, inflationen, lågkonjunkturen, ett evigt varslande och strejkande i det annars stabila Finland och nu en total osäkerhet om vart tullkriget och världshandeln är på väg.

Travel News Leif Holmkvist skrev i en krönika förra veckan: ”Fan ska vara CFO och försöka få ihop ett aptitligt bokslut med de omständigheterna.”

Pia Aaltonen-Forsell efterträder Kristian Pullola, som meddelade sin avgång tidigare i år.

Relaterade artiklar