Clarion Post Göteborg

Göteborgs hotellmarknad blomstrar i mars

Medan Stockholm ser en nedgång, ökar Göteborgs hotellintäkter och beläggning markant.

Publicerad

Intäkterna för Stockholms hotell föll med 5 procent i mars jämfört med samma månad i fjol. Beläggning sjönk med 1 procentenhet ner under 60-strecket och både snittpris och RevPAR föll med drygt 5 procent.

I Göteborg var det bättre fart på ruljansen. Beläggningen steg från fjolårets 55 till 63 procent och snittpriset steg en 50-lapp till 1 087 kronor. Det gjorde att RevPAR ökade från fjolårets 563 kronor till 682 i år. Det kan jämföras med Stockholm där intäkten per tillgängligt rum sjönk till 743 kronor.

I Malmö var det lugnare, men stabilt. Beläggningen ökade med någon procentenhet till 57 procent och RevPAR kröp upp en tia till 530 kronor. Snittpriserna för ett rum i Malmö ligger strax över tusenlappen och är något lägre än i fjol.

Powered by Labrador CMS