Boeing kommer att betala sammanlagt över 1,1 miljarder dollar i böter och kompensation, enligt ett preliminärt avtal med det amerikanska justitiedepartementet (DOJ). I beloppet ingår 243,6 miljoner dollar i böter, 444,5 miljoner till anhöriga till offren och 455 miljoner dollar för att förbättra företagets säkerhets- och kvalitetsarbete. Det rapporterar Reuters.
Bakgrunden är de två krascherna med 737 Max-flygplanen – Lion Air Flight 610 i Indonesien 2018 och Ethiopian Airlines Flight 302 i Etiopien 2019 – där totalt 346 människor miste livet. Efter krascherna framkom att ett automatiskt styrsystem, MCAS, hade en avgörande roll i olyckorna och att Boeing inte till fullo informerat de amerikanska luftfartsmyndigheterna (FAA) om dess funktion och risker.
Som en del av uppgörelsen erkänner Boeing att man konspirerat för att hindra FAA\:s arbete, men företaget kommer inte att klassas som en dömd brottsling. Det innebär att Boeing fortsatt kan teckna statliga kontrakt, vilket hade varit omöjligt vid en fällande dom för bedrägeri.
Uppgörelsen har väckt starka reaktioner. Vissa anhöriga till offren motsätter sig överenskommelsen och menar att den låter Boeing komma undan utan verkligt ansvar. “Det här visar att företag i USA inte behöver bry sig om att göra sina produkter säkra,” sade Javier De Luis, vars syster dog i en av olyckorna.
Samtidigt ställer sig andra familjer bakom uppgörelsen, som nu ska granskas av en federal domare innan den träder i kraft. Parallellt pågår fortfarande civila rättsprocesser mot Boeing.
Företaget hade redan 2021 ingått ett så kallat uppskjutet åtal (DPA) med DOJ, men efter nya incidenter – bland annat då en dörrpanel lossnade från ett 737 Max 9-flygplan 2024 – fann myndigheterna att Boeing inte levt upp till villkoren, vilket ledde fram till den nuvarande överenskommelsen.