Annons:

Virgin Galactic höjer priset för rymdturism – nya resor planeras till 2026

Virgin Galactic höjer priset för rymdturism – nya resor planeras till 2026

Rymdturismbolaget Virgin Galactic, grundat av Richard Branson, meddelar att biljettpriserna för framtida resor till rymden kommer att höjas när försäljningen återupptas under första kvartalet 2026.

Tidigare har biljetterna till de suborbitala flygningarna på företagets nya Delta-farkost legat runt
600 000 dollar per plats, men något nytt pris presenterades inte vid företagets kvartalsrapport, det skriver Bloomberg. Virgin Galactic konkurrerar direkt med Jeff Bezos rymdföretag Blue Origin om att sälja kortare rymdresor till både turister och forskare.

Första flygningen med det nya rymdskeppet – ett forskningsuppdrag – är planerad till sommaren 2026, medan de kommersiella flygningarna med privatpersoner förväntas starta under hösten samma år. Virgin Galactic pausade sin rymdturism sommaren 2024 för att fokusera på utvecklingen av de nya Delta-farkosterna.

Delta-versionen är en uppgraderad modell som rymmer sex passagerare – två fler än tidigare farkoster – och har konstruerats för snabbare återanvändning mellan flygningarna. Med hjälp av den nya modellen räknar bolaget med att kunna beta av sin kölista med redan sålda biljetter inom ett år.

Bolaget redovisade intäkter på cirka 460 000 dollar för första kvartalet – något högre än analytikernas förväntningar på 400 000 dollar. Det fria kassaflödet var negativt med 122 miljoner dollar, i linje med samma period förra året. Under andra kvartalet väntas ett fortsatt negativt kassaflöde på mellan 105 och 115 miljoner dollar.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna