400 möten. 22 länder. Massor av glada miner och ett bubblande sorl i lobbyn på NH Collection Grand Hansa i Helsingfors. Det låter nästan som en politikerdragning från Almedalen, men det var faktiskt premiären för Travel News Market Finland. Och vilken premiär! Vår vd Nils Norberg var så nöjd att han nästan tappade sin vanliga lågmäldhet: ”Överträffade alla förväntningar,” sa han och såg faktiskt riktigt upprymd ut. Jag tror han log. Kanske till och med två gånger.
Det känns stort att vi exporterat vårt succékoncept till Finland. Lite som att starta en sommarstuga i grannlandet och upptäcka att grannarna faktiskt kommer över med tårta. Vi ses i Helsingfors igen nästa år, var så säkra. Och glöm inte att boka möten i tid – för i Finland går det undan.
Medan vi pratar framgångar, låt oss kasta oss rätt in i det gamla vanliga: bråket om Bromma. Ni vet, den där lilla flygplatsen med charmig 50-talskänsla och kaffe i pappmugg för 48 kronor.
Enligt en färsk rapport från Swedavia – och en viss noggrann herr Ohlson som läst den med förstoringsglas – höll vi alltså hela Bromma öppet för 1 276 passagerare under maj. Ja, ni läste rätt. Ett tusen två hundra sjuttiosex. Det är alltså färre än vad som får plats på ett större Finlandsfärje-däck.
Och ändå fortsätter Bromma-debatten som ett pingpongspel mellan politiker, näringsliv och flygromantiker. Aida Hadžialić och Michaela Haga skrev i veckan i Dagens Industri att regeringen bör lägga ned Bromma och satsa på Arlanda. De får medhåll från såväl Jacob Wallenberg som SAS vd Anko van der Werff. Det börjar likna en enad front – i alla fall om man räknar bort nostalgikerna.
Och ja, jag erkänner: jag var en av dem. När jag veckopendlade från Ekerö till Malmö 2009 älskade jag Bromma. Det var enkelt, snabbt, personligt. Men det var då. Nu känns det mer som att hålla liv i en gammal walkman – bara för att man en gång dansade till den på en hemmafest i Hässelby.
Apropå flyg – veckans mest lästa artikel hos oss handlade om SAS nya satsning på paketresor. SAS Holiday verkar bli namnet, och ambitionen är att ta upp kampen med Ving, Norwegian och EasyJet om solhungriga nordbor. Det känns lite som att SAS gör comeback som charterkung, minus blåbärssoppan.
Man får lätt SAS-Janne-vibbar av det här – ni vet, när SAS var mer än bara ett bolag, det var ett statement. Och jag måste erkänna: jag gillar verkligen SAS i sin nya, icke börsnoterade skepnad. De känns mer avslappnade, som om någon dragit ur slipsnålen och låtit personalen andas.
Men allt hänger, som vanligt, på detaljerna: rätt partners, rätt pris, rätt flöde. Annars blir det bara ännu ett kortlivat projekt med vackert namn och oändliga powerpoints.
Så – en lyckad mässa i Finland, en flygplats som ingen riktigt vill ha men som alla ändå pratar om, och ett flygbolag som letar tillbaka till sina rötter. Det är juni i resebranschen, och det är precis så härligt spretigt som det ska vara.
Vi ses därute!