En ny undersökning från branschorganisationen Global Business Travel Association (GBTA) visar att den globala optimismen bland affärsresenärer har mer än halverats sedan november. Då såg 67 procent ljust på framtiden – i april hade siffran rasat till 31 procent.
Bakom tappet ligger framför allt handelskriget, med nya tullar, skärpta amerikanska gränsregler och andra beslut från Trumpadministrationen. Enligt GBTA märks effekterna tydligt: över en fjärdedel av de svarande i Europa, USA och Kanada uppger att de är pessimistiska eller mycket pessimistiska. Ytterligare 40 procent beskriver sin inställning som neutral.
– Jag har inte sett den här nivån av osäkerhet under mina fyra år i rollen, säger Suzanne Neufang, vd för GBTA, i en kommentar till CNBC.
Konsekvenserna är konkreta. Nästan 30 procent av byråerna som handlar med affärsresor räknar med att minska antalet i år. En tredjedel överväger att justera sina riktlinjer för resor till och från USA – och 6 procent har redan flyttat evenemang till andra länder.
Bland affärsresenärerna är oron för stigande kostnader (54 procent) och ökade visumsvårigheter (46 procent) markant. Men Suzanne Neufang framhåller att det finns möjligheter: när vissa marknader stänger, kan andra öppna. Europa, Asien och kanske även Latinamerika har chans att bli nya nav för internationella möten – och därmed påverka de globala affärsresetrenderna.
– Under handelskrig kan affärsresandet faktiskt öka, åtminstone tillfälligt – nya partnerskap ska hittas [och] nya marknader ska byggas. Om du förlorar en kund, måste du hitta en annan. [Om tullarna förblir höga] kommer det definitivt att påverka amerikanska resor. Men jag tror att alla [affärsresor] Europa till Asien, Asien till Europa, förmodligen klarar detta okej, säger Suzanne Neufang.