Två Skyteam-medlemmar – Scandinavian Airlines och Vietnam Airlines – går nu samman i ett nytt strategiskt samarbete som gör det enklare att resa mellan Hanoi, Ho Chi Minh City och de skandinaviska huvudstäderna Köpenhamn, Stockholm och Oslo. Genom codeshare-avtalet blir det möjligt att boka hela resan i ett och samma biljettflöde, vilket ger ökad flexibilitet och smidigare byten.
För reseindustrin innebär detta förbättrad tillgång till en växande destination, inte minst i ett läge där efterfrågan på långresor till Asien ökar.
Avtalet offentliggjordes vid Vietnam–Sverige Business Forum i samband med Vietnams premiärminister Pham Minh Chinhs officiella besök i Sverige, där även Sveriges bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa deltog.