Annons:

Swedavia står med notan för övergivet flygplanshotell på Arlanda

Swedavia står med notan för övergivet flygplanshotell på Arlanda

Efter konkursen för det ikoniska Jumbo Stay-hotellet vid Arlanda är det nu Swedavia som tvingas ta hand om det 160 ton tunga flygplansvraket. Konkursboet saknade pengar för bortforsling – och nu ligger ansvaret på markägaren.

I över 16 år var den ombyggda jumbojeten ett udda och omtyckt inslag vid infarten till Arlanda flygplats. Men i början av året gick hotellverksamheten Jumbo Stay i konkurs, med skulder på över 4,3 miljoner kronor.

Konkursförvaltaren har försökt hitta en ny aktör som vill driva hotellet vidare, men Swedavia – som äger marken där planet står – har tackat nej till att förnya arrendeavtalet. Resultatet: ingen vill längre ta ansvar för det pensionerade Boeing 747-flyget.

– Det fanns inga pengar i konkursboet för att hantera borttransporten av ett flygplan, säger konkursförvaltaren Daniel Svensson till Upsala Nya Tidning.

I sådana fall kan konkursförvaltaren besluta att ”abandonera” egendomen – alltså att formellt överge den.

Swedavia bekräftar att de nu är ansvariga för det kvarlämnade planet. Enligt Charlotte Lundgren, marknads- och försäljningschef på Swedavia, arbetar man nu vidare med frågan utifrån de nya förutsättningarna.

Vad som ska hända med flygplansvraket återstår att se – men någon snabb lösning är inte i sikte.

Relaterade artiklar

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
Marknadschef till WE Travel Group
Sista ansökningsdag:
18 augusti 2025