Annons:

Svensk sommarboom på Finnlines färjor

Svensk sommarboom på Finnlines färjor

Svenskarna har hittat en ny sommarfavorit – färjan till Finland. Bokningarna på Finnlines har ökat med hela 55 procent jämfört med förra sommaren.

Det är inte bara bastun och Mumin som lockar – resan dit har blivit minst lika viktig. Med två nya fartyg på rutten mellan Sverige och Finland har Finnlines lyckats göra färjeresan till en flytande buffé av både godsaker och kulturskillnader.

Under det senaste året har passagerare från 137 länder klivit ombord, men det är svenskar och finländare som dominerar. Tillsammans står vi för hela 75 procent av passagerarna – och våra smakpreferenser kunde knappast vara tydligare.

– Just nu är det full fart ombord. Svenskarna älskar sina räkor och smågodis, medan finländarna håller hårt i sin saltlakrits och cognac, säger Kristiina Uppala, kundservicechef på Finnlines.

Färjornas restaurang Fisherman’s Bistro har under året levererat en imponerande meny:
🍔 32 000 hamburgare
🐟 17 000 portioner Fish & Chips
105 000 koppar kaffe – ja, färjan är kanske det nya kontoret?

Och det slutar inte där. I köket har det gått åt:

  • 11 ton lax
  • 17 ton nötkött
  • 5,7 ton skaldjur
  • 300 000 ägg
  • …och 72 000 liter mejeriprodukter (vi gissar på mycket kaffe med mjölk och gräddiga såser).

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
visit-dalarna
VD till Visit Dalarna
Sista ansökningsdag:
24 augusti 2025
Marknadschef till WE Travel Group
Sista ansökningsdag:
18 augusti 2025