Annons:

Gar-Bo och Accelerant täcker Mixx Travels konkurs – 28 miljoner i spel

NYA UPPGIFTER: 1 800 resenärer berörs av Mixx Travels konkurs

Resegarantin bör räcka för de av Mixx Travels resenärer som drabbas av konkursen. Det bedömer konkursförvaltaren Thérèse Nord Gertzell.

Under måndagen började advokaten Thérèse Nord Gertzell arbeta som konkursförvaltare av Mixx Travels konkurs med att skapa en överblick av situationen:

– Jag har fått in listor på resenärer. Det rör sig om närmare 1 800 personer. Av dem har många biljetter hem, men hur många det rör sig om kan jag inte säga ännu.

De som köpt paketresa kan behöva betala hemresan själva och kräva ersättning via resegarantin hos Kammarkollegiet. Mixx Travel har en resegaranti på 28,4 miljoner kronor:

– Det bör räcka för dem som eventuellt är drabbade, säger Thérèse Nord Gertzell.

– Just nu försöker vi bistå Kammarkollegiet med information så att de som drabbas kan få den hjälp de behöver. Därefter ska jag ta itu med en konkursbouppteckning.

Mixx Travel var ett till synes välskött företag utan skulder som plötsligt gick i konkurs. Anledningen kommer konkursförvaltaren att beskriva först när förvaltarberättelsen ska upprättas.

– Det var en konkurs på egen begäran, säger Thérèse Nord Gertzell. Jag antar att resandet inte återhämtat sig riktigt efter pandemin och det kan vara ett av skälen.

I konkursen ingår Mixx Travels danska filial, men inte det danska företag, Mixx Holding ApS, som ägaren Ercan Secilmis drev och som det senaste året redovisat förlust på 10 miljoner kronor .

Av resegarantierna på 28,4 miljoner hos Kammarkollegiet står Gar-Bo Försäkring AB för 22,2 miljoner och Accelerant Insurance Europé för 6,2 miljoner.

Fotnot: Gar‑Bo Försäkring AB är en tung aktör inom byggfels- och dolda felförsäkringar i Sverige. Accelerant Insurance Europé erbjuder gränsöverskridande försäkringar i större delen av EU inklusive Sverige, Danmark, Finland, Italien och Spanien samt flera andra länder inom EU

Relaterade artiklar

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
visit-dalarna
VD till Visit Dalarna
Sista ansökningsdag:
24 augusti 2025
Marknadschef till WE Travel Group
Sista ansökningsdag:
18 augusti 2025