Annons:

Premium "Vi har precis lämnat vår näst bästa sommar någonsin och är optimistiska inför hösten. Just nu ligger vi ekonomiskt på samma nivå som i fjol," säger vd Caroline Bredelius Eliasson.

Marstrands Havshotell kvalar in som Supernova – vd:n: ”Vi tänker alltid nytt”

Marstrands Havshotell har tack vare en förlängd säsong och ett ständigt fokus på intäkter lyckats öka omsättningen under 2024 till 120,9 miljoner kronor från 114,5 miljoner under 2023. Vinsten för året, 6,1 miljoner, var dock 2,9 miljoner lägre än för 2023. Totalt sett kvalar hotellet in som Supernova, alltså bland de 10 procent ekonomiskt mest framgångsrika i branschen.

– Marstrand är i grunden en klassisk sommardestination, men vår vision sedan 15 år tillbaka har varit Hela Marstrand – hela året, säger vd Caroline Bredelius Eliasson. Den visionen har vi till stor del lyckats förverkliga. I dag finns många verksamheter etablerade här, vilket gör att vi kan erbjuda ett rikt aktivitetsutbud året runt. Det gör platsen mer attraktiv och bidrar till att både hotellen och hela destinationen mår bättre.

Med sina 144 rum och kapacitet för 400 konferensgäster är Marstrands Havshotell en stor anläggning med en betydande personalstab. 

– Vi har precis lämnat vår näst bästa sommar någonsin och är optimistiska inför hösten. Just nu ligger vi ekonomiskt på samma nivå som i fjol. 

Samtidigt upplever Marstrands Havshotell att konferensmarknaden har blivit mer avvaktande.

– Vi ser tydligt att konferenserna blir färre och att snittnotorna minskar samtidigt som de bokas med väldigt kort varsel, vilket gör planeringen mer utmanande. 

Efter många år som hotellchef är Caroline Bredelius Eliasson sedan två år vd. 

– Åren har präglats av ett starkt teamwork och en flexibel organisation som ständigt tänker nytt och utanför boxen. Det är utan tvekan nyckeln till vår framgång. Samtidigt finns det orosmoln och det har varit svårt att planera efter pandemin med en osäkrare tid. Vi hittar hela tiden nya vägar framåt, men det är klart man undrar när ett helt vanligt år ska komma som inte påverkas till  så stor del av omvärlden på ett sådant sätt som det gör nu.

Marknadschef till WE Travel Group
Sista ansökningsdag:
18 augusti 2025
visit-dalarna
VD till Visit Dalarna
Sista ansökningsdag:
24 augusti 2025