Åtgärden kommer i ett läge där besöksnäringen står inför en omfattande kompetensutmaning. En ny rapport från Utbildningsrådet för Hotell och Restauranger (UHR) visar att branschen behöver rekrytera 137 000 nya medarbetare de kommande tre åren. Störst är behovet inom servicenära roller som servitörer, restaurangbiträden och kockar. Totalt uppger 43 procent av företagen att de behöver utöka sin personalstyrka.
Sänkta arbetsgivaravgifter ska enligt förslaget gälla från det året man fyller 19 fram till 23 och är en tillfällig sänkning, från 1 april nästa år fram till 30 september 2027.
Regeringen avsätter sammanlagt 7 miljarder kronor i satsningar på bättre förutsättningar för näringslivet. Förhoppningen är att sänkta kostnader för att anställa unga ska bidra till att mildra den akuta bristen på arbetskraft i besöksnäringen och samtidigt stärka ungas inträde på arbetsmarknaden.