Annons:

Sophie Helin.

Sophie Helin ny General Manager på Yasuragi

Den 1 september tillträdde Sophie Helin som General Manager för Yasuragi på Hasseludden.

Sophie Helin kommer närmast från rollen som General Manager på Scandics flaggskepp Downtown Camper i Stockholm, där hon bland annat ansvarade för wellnessavdelningen The Nest. Hon har mer än 20 års erfarenhet i branschen och har tidigare lett flera Scandic-hotell runt om i landet, bland annat i Gävle, Bollnäs och Uppsala.

– Sophies trygga ledarskap gör henne till helt rätt person att leda Yasuragi. Hon har en djup förståelse för både mindre hotell och stora cityhotell, och hennes förmåga att skapa tillit kommer att bli en viktig tillgång, säger Kai Pasma, Vice President Hotel Operations på Nordic Hotels & Resorts.

Yasuragi har i snart tre decennier lockat gäster till Stockholms skärgård med bad, behandlingar, mat och möten inspirerade av japansk onsen-kultur. Under 2025 genomgår resorten en omfattande varumärkesuppdatering med nytt digitalt uttryck.

– Det ska bli spännande att verka i en helt ny kontext och kultur. Yasuragi har alltid haft en unik position på den nordiska marknaden och jag ser fram emot att utveckla upplevelsen tillsammans med teamet, säger Sophie Helin.

Kommentarer är stängda.