Annons:

SJ återinför ombokningsbara biljetter – resenärer jublar

SJ återinför ombokningsbara biljetter – resenärer jublar

Från och med 24 september 2025 kan SJ:s resenärer återigen köpa ombokningsbara biljetter, efter att möjligheten pausades den 1 april 2024 i samband med ett byte av bokningssystem. Biljettvarianten “Kan ombokas” gör det möjligt att boka om till annan avgång på samma sträcka, byta reseklass och hantera ombokningen via SJ:s webbplats eller app. Ombokning kan göras fram till avgång.

Från och med 24 september 2025 kan SJ:s resenärer återigen köpa ombokningsbara biljetter, efter att möjligheten pausades den 1 april 2024 i samband med ett byte av bokningssystem. Biljettvarianten “Kan ombokas” gör det möjligt att boka om till annan avgång på samma sträcka, byta reseklass och hantera ombokningen via SJ:s webbplats eller app. Ombokning kan göras fram till avgång. Det skriver SJ i sociala medier.

”Vi vet att många av våra resenärer har saknat möjligheten att köpa en ombokningsbar biljett när livet kräver flexibilitet. Men nu är den äntligen tillbaka!”

För den som vill ha ännu större flexibilitet finns alternativet Kan återbetalas, som tillåter avbokning eller byte av resenär och destination.

SJ erbjuder nu tre nivåer av biljettflexibilitet:

  • Kan återbetalas: avbokning mot avgift, ombokning till annan dag på samma sträcka mot avgift, möjlighet till ombokning på resdagen till likvärdig avgång.
  • Kan ombokas: ombokning till annan dag på samma sträcka mot avgift fram till avgång.
  • Kan ej ombokas: ingen ombokning eller återbetalning, men tillval kan återbetalas före avgång.

Omboknings- och avbokningsavgiften är 4 procent av biljettpriset.

Reaktionerna på nyheten om att ombokningsbara biljetter har återinförts har varit tydligt positiva i sociala medier. ”Det var på tiden” och ”Äntligen!” är vanliga kommentarer.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
berghansen
VD/Country Manager till Berg-Hansen
Sista ansökningsdag:
30 september 2025