Hotellet, som hålls stängt för renovering och sagt upp all personal, hänvisade till oklarheter kring semesterersättning och röda dagar. Det rapporterar Hotellrevyn.
Efter påtryckningar från Hotell- och restaurangfacket lovade ägaren att betala ut lönerna – men pengarna kom först i dag, den 27:e, två dagar för sent.
Förseningen innebär ett brott mot kollektivavtalet Gröna riks, vilket kan leda till skadestånd till både anställda och facket.
När portarna slås upp igen 2026 efter renoveringen utlovas en totaluppdaterad version av Grand – ett hotell som kombinerar historisk charm, modern komfort och högre hållbarhetsambitioner.
Grand Hotel Saltsjöbaden ägs i dag av Strandgården Family Office AB, ett bolag som drivs av Mikael Solberg. Han var tidigare delägare i det Jönköpingsbaserade fastighetsbolaget Lustgården, som förvärvade hotellet 2015. I början av 2022 sålde Lustgården hotellet till Strandgården Family Office, som nu är den aktuella ägaren.