Annons:

Foto: Pixabay

Uteserveringar förbjuds i Florens historiska centrum

Från nästa år förbjuds uteserveringar på 50 gator i Florens historiska centrum, inklusive turiststråk som Ponte Vecchio och området kring Uffizierna. Ytterligare 73 gator får skärpta regler. Beslutet motiveras av klagomål från invånare som menar att uteserveringarna gjort gatorna svårframkomliga.

Staden hänvisar till behovet av att skydda kulturarvet och göra området mer beboeligt. Krögare uttrycker dock oro – många är beroende av intäkterna från uteserveringar.

”Vi har 60 uteserveringsplatser som är grundläggande för vår verksamhet”, säger en restaurangägare vid Piazza della Signoria till belgiska Nieuwsblad.

Beslutet är det senaste i en rad restriktioner i Florens historiska kärna, där picknickförbud och regler mot bland annat golfbilar och högtalare införts de senaste åren.

Kommentarer

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna