Varför kommer du till Travel News Market?
– För att träffa alla fantastiska personer i vår bransch, när både leverantörer och branschkollegor samlas på ett och samma ställe – det vill man ju inte missa
Vilken utställare är du mest intresserad av att ha möte med?
– Det är så svårt att välja bara en, men det är såklart kul att träffa alla de som vi redan samarbetar med och har samarbetat med under en lång tid historiskt. Sedan är det även bra för oss att knyta mer kontakter med inrikes leverantörer då vi arbetar mer med konferenser och möten inom Sverige nu än tidigare.
Varför ska man boka sin företagsresa med Reed and Mackay?
– Vi har arbetat med företagsresor i över 60 år och har många duktiga projektledare som verkligen brinner för sitt jobb. Vi har också mycket bra och nära relationer till våra leverantörer. När Resia re-brandade till Reed & Mackay 2023 så har vi även successivt fått tillgång till bättre avtal och digitala produkter att erbjuda både våra affärs- och eventkunder.
Vad gör ni som era konkurrenter inte gör?
– Det var en bra fråga:-) Det finns så många duktiga konkurrenter som gör mycket bra saker så det vågar jag inte uttala mig om.
Vad är den vanligaste frågan ni får från kunder i dag?
– Hur snabbt kan jag få ett svar? Skämt åsido, vi har en extrem snabb svarstid, men många kunder är otåliga och det gillar vi.
Alla pratar om AI, på vilket sätt jobbar ni med AI?
– Vi jobbar med co-pilot som hjälper oss mycket med översättningar, resmålsbeskrivningar, idéer till program, textuppslag och även en del coachning.
Personligt
Namn: Sara Pontander
Titel: Marketing Manager, Reed & Mackay
Senaste resa: Nice
Reser jag aldrig utan: Airpods
Drömresa på min bucket-list: Just nu Lofoten, men det ändrar sig hela tiden
Läs mer om Travel News Market och boka din plats här>>
Relaterade artiklar
-
”Jag vill gå därifrån med energi” – Rosanna Gatti om Travel News Market
-
Från stränder till kultur – Grekland breddar bilden på Travel News Market
-
Switzerland Tourism: Därför är TNM årets viktigaste mötesplats
-
Star Alliance visar upp framtiden på Travel News Market
-
Star Alliance visar styrka på Travel News Market – Lufthansa Group lyfter samarbetet