Annons:

Foto: Airbus

Airbus har uppdaterat nästan 6 000 flygplan efter styrsystemproblem

Den europeiska flygplanstillverkaren Airbus har nu uppdaterat nästan alla av de cirka 6 000 A320-flygplan som i fredags fick varning om problem i styrsystemet. Endast runt 100 plan återstår att uppdatera.

Bakgrunden var ett incidentlarm på ett flyg som används av det amerikanska bolaget JetBlue. Flyget gjorde en säker nödlandning i Tampa, Florida, och ingen skadades. Händelsen ledde till en historiskt omfattande återkallelse från Airbus.

Nästan alla A320-flygplan globalt berördes, och luftfartsmyndigheter världen över stoppade all flygning med modellen tills problemet kunde lösas.

Enligt Airbus pressmeddelande på måndagsmorgonen återstår nu bara uppdateringen av styrsystemet på omkring 100 flygplan. Problemen ska ha orsakats av skador som uppstått under intensiva solstormar.

Modell A320 är Airbus arbetsmyra och används av flygbolag över hela världen, bland annat SAS.

SAS blev klar med alla uppdateringar natten mot lördag.

Relaterade artiklar

Kommentarer

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna