Annons:

Foto: Pixabay

Extrema regn slår mot södra och östra Spanien – flyg, tåg och vägar kraftigt påverkade

Kraftiga skyfall har under helgen dragit in över stora delar av södra och östra Spanien och orsakat omfattande störningar i flygtrafik, kollektivtrafik och väg­nät. Myndigheterna har utfärdat röda vädervarningar i flera regioner, däribland Valencia, Murcia och delar av Andalusien, och uppmanar både invånare och resenärer att undvika onödiga förflyttningar.

I Valenciaregionen har den regionala regeringen skickat ut upprepade mobilvarningar, så kallade Es-Alert, efter att Spaniens meteorologiska institut Aemet klassat situationen som ”extraordinärt farlig”. Skyfallen har lett till snabbt stigande vattennivåer i floder och raviner, vilket i sin tur föranlett förebyggande evakueringar och avstängningar av vägar. Det rapporterar El País.

Regnmängderna har varit exceptionella. På flera platser i södra Valencia har över 230 millimeter regn fallit på mindre än ett halvt dygn, enligt regionala väderstationer. Flera vattendrag, däribland Magrofloden och Poyo-ravinen, har varit nära att svämma över, och kommuner har gått ut med lokala varningar om översvämningsrisk.

Ovädret har slagit hårt mot transportsektorn. På Valencias flygplats Manises har ett stort antal flyg omdirigerats eller försenats, samtidigt som flygplatsen drabbades av strömavbrott till följd av åskväder och tvingades gå över till reservkraft. Hundratals passagerare blev kvar i terminalerna med långa köer och förseningar. Även Metrovalencia har påverkats – trafiken på linje 1 ställdes in mellan Alginet och Castelló – och omkring ett tiotal större vägar i regionen har stängts.

I Andalusien har skyfallen orsakat hundratals räddningsinsatser, särskilt i provinsen Málaga där vattenmassor översvämmat bostadsområden, garage och källare. Flera vägar stängdes tillfälligt och flygtrafiken till och från Costa del Sol påverkades när inkommande flyg tvingades landa på alternativa flygplatser. Även pendeltågstrafiken i området har stoppats på vissa sträckor.

Murcia och östra Andalusien har också drabbats av kraftiga regn och åskoväder. I flera områden låg varningsnivån kvar på orange eller röd nivå under söndagen, med risk för fortsatta översvämningar och nya trafikstörningar.

Den spanska regeringen och regionala myndigheter följer utvecklingen noggrant. Resenärer uppmanas att hålla sig uppdaterade via flygbolag, kollektivtrafikoperatörer och officiella väderkällor, samt att räkna med förseningar och ändrade resplaner så länge ovädret består.

Kommentarer

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna