Det nya hotellet i Stavanger är beläget i en ombyggd fastighet i Ankerkvartalet, ett område som utvecklas av fastighetsägaren SVG Property.
– Stavanger är en av Norges starkaste ekonomiska knutpunkter med stor tillväxtpotential. I dagsläget, erbjuder vi flera fantastiska Scandic-hotell i staden och nu ser vi framemot att bredda vårt erbjudande ytterligare med ett nytt Scandic Go. Vår ambition med Scandic Go är att bli marknadsledande i det snabbväxande ekonomisegmentet, vilken är en tydlig del av vår tillväxtstrategi, säger Jens Mathiesen, vd och koncernchef för Scandic Hotels Group i en skriftlig kommentar.
Scandic har idag fem hotell i Stavanger, och med nya Scandic Go breddas erbjudandet för stadens besökare.
– Scandic Go öppnar dörrar till snabbare etableringar eftersom vi kan bygga om och konvertera kontorsfastigheter och andra befintliga lokaler till hotell på attraktiva citylägen. Den norska hotellmarknaden förväntas fortsätta växa, vilket skapar goda förutsättningar för nya investeringar och expansion, gärna i samarbete med långsiktiga fastighetspartners som exempelvis SVG Property, säger Jesper Engman, Chief Development Officer på Scandic Hotels Group.
Återvunnet material har prioriterats på hotellet, till exempel stolar tillverkade av kaffesump och bordsskivor av återvunna textilier.
Hotellet i Stavanger utgör det tredje planerade Scandic Go-hotellet i Norge. Tidigare har Scandic Go etableringar offentliggjorts i Oslo och senast i Tromsø.