Genom bolaget Valentin Travel Labs driver Ted Valentin hundratals tematiska hotellsajter, bland annat inom yoga, skidåkning och romantiska resor. Sajterna rankar hotell med hjälp av algoritmer och hämtar innehåll direkt från Booking.coms databas. Intäkterna kommer från provision när besökare bokar boende via affiliatelänkar.
Under 2024 omsatte bolaget 152 miljoner kronor. I januari i år gjorde Valentin en utdelning på 75 miljoner kronor. Det rapporterar Breakit.
Flera av sajterna har fram till nyligen haft fiktiva avsändare – påhittade personer som presenterats som reseexperter. Enligt Breakit har profilerna använts för att stärka trovärdigheten och förbättra synligheten i sökmotorer. Efter granskningen har de fejkade profilerna tagits bort och ersatts med Ted Valentins eget namn.
Affärsmodellen väcker juridiska frågor. Enligt marknadsföringslagen ska kommersiellt innehåll tydligt märkas, och det är inte tillåtet att utge sig för att vara konsument när innehållet i själva verket är reklam. Jurister som Breakit talat med menar att det kan finnas risk för vilseledande marknadsföring om besökare uppfattar sajterna som personliga recensioner snarare än kommersiella sammanställningar.
Sajterna använder även tekniska lösningar där bokningsflöden öppnas i nya webbfönster med affiliatelänkar till Booking.com, något som kritiseras inom affiliatemarknadsföring för att vara användarovänligt och otydligt.
Ted Valentin försvarar upplägget och menar att sajterna tydligt fungerar som guider och sammanställningar, inte personliga reseberättelser. Han uppger att modellen varit nödvändig för att skydda verksamheten från kopiering och att algoritmerna bakom sajterna är det mest avancerade han byggt.
Samtidigt medger han att trafiken till hotellsajterna minskat kraftigt de senaste åren, bland annat till följd av förändrade sökalgoritmer och AI:s genomslag. Nu satsar han i stället på nya projekt, bland annat en tjänst för att inspirera till tågresor längs Europas vackraste sträckor.
