Annons:

Premium

Fortsatt förlust för Norse – nya vd:n lovar vinst 2026

Norse fortsätter förlora stora pengar och har en förlustmarginal på 20 procent i Q4. ”Men nu har det vänt”, säger nya vd Eivind Roald som ska göra Norse till en ”airline on demand”.

Norse Atlantic Airways har drygt tre år i luften och har aldrig tjänat några pengar. Bolaget delar verksamheten mellan att flyga egna rutter och ACMI-leasing (Aircraft, Crew, Maintenance and Insurance).

Norse leasar tolv Boeing 787–9 Dreamliners, hälften flygs i eget nätverk, hälften leasas ut. Företaget har över 1 076 anställda, varav 825 flygande.

Bolaget startades efter pandemin och hade som namnet antyder inriktning på Nordamerika i det växande suget efter långresor. När förtjusningen över att resa till Trumps USA svalnat har Norse ställt om till andra långrutter, främst Sydostasien.

Under fjärde kvartalet 2025 tillträdde Eivind Roald som ny vd med ambitionen att göra bolaget mer flexibelt för att kunna svara upp mot kundernas skiftande efterfrågan. ”Airline on demand” är hans nya ledord.

Under Q4 2025 ökade intäkterna jämfört med föregående år från 123 till 156 miljoner dollar. Men kostnaderna ökade lika mycket och på sista raden står en förlust på 33 miljoner dollar, ungefär som året före.

Några plumpar i protokollet är svagt och sjunkande kassaflöde från rörelsen samt att Norse inte hedgat sig mot bränsleprisökningar. Bolaget är också, som alla flygbolag med utgifterna mest i dollar, känsligt för valutaförändringar.

Men nu ska Eivind Roald styra in på en mer lönsam kurs och förutspår i ett pressmeddelande en vinst för 2026 på 20 – 40 miljoner dollar. Det ska bland annat ske genom att Norse ska höja priser på rutter med stor efterfrågan.

Resesäljare till Waidmann Jaktresor
Sista ansökningsdag:
10 mars 2026