Annons:

Premium Foto: Unsplash

Barcelona dubblar turistskatten – hotellbranschen varnar för negativa effekter

Stadens och regionens politiska ledare i Barcelona har beslutat att kraftigt höja turistskatten, i ett försök att dämpa överturism och finansiera bostadspolitik. Beslutet, som fattades i Parlamentet i Katalonien, innebär att turistavgiften för hotellgäster från och med april kan bli en av Europas högsta.

Turistavgiften som tidigare låg på mellan 5 och 7,50 euro per natt för hotellgäster höjs nu till mellan 10 och 15 euro per natt, beroende på hotellkategori. För gäster i fyra- och femstjärniga hotell kan det innebära en merkostnad på upp till drygt 45 euro för en tvånätters vistelse jämfört med tidigare. Det rapporterar The Spokesman.

Även turister som bor i semesterlägenheter och liknande boenden påverkas, där skatten dubbleras från cirka 6,25 euro till upp till 12,50 euro per natt. Förslag och debatten har föregåtts av protester från boende som menar att massiva turistströmmar pressar upp bostadspriserna i staden.

Enligt lagtexten ska 25 procent av de intäkter som skapas av den utökade skatten gå till bostadspolitiska åtgärder, medan resterande del används för att främja turism och lokal utveckling.

Reaktionerna från hotellnäringen har varit skarpa. Branschföreträdare varnar för att de högre avgifterna kan göra Barcelona mindre attraktivt som resmål och därmed slå mot de företag som är beroende av turismintäkter.

Beslutet följer en trend där myndigheterna i staden försöker balansera ett stort inflöde av besökare – cirka 15,8 miljoner turister per år – med lokala behov av prisvärda bostäder och bättre livskvalitet för invånarna.

Resesäljare till Waidmann Jaktresor
Sista ansökningsdag:
10 mars 2026