Annons:

Lågt svenskt intresse för dollarturister

Efter en chockartad start tar Jan Ljungström ny sats med nyetablerade Skandinavienkontoret för den amerikanska researrangören Grand Circle Travel.

– Gästerna är köpstarka 50-plus-amerikaner som borde locka svenska leverantörer och destinationer, säger den förre chefen för Scandinavian Express och Nyman&Schultz grupp och evenemang.
I juli förra året drog han igång verksamheten med ansvar för Skandinavien, Finland, Baltikum och Ryssland.
Veckorna efter den 11 september kom kontraorder från huvudkontoret i Boston:
Stäng det dyra kontoret i Stockholm och säg upp alla 7 anställda!
– Det var oerhört jobbigt, en anställd hade bara arbetat i tre dagar för mig, säger Jan Ljungström.
Men nu ser han och de två återanställda positivt på tillvaron från det nya kontoret i Nyköping. Från och med maj och 20 veckor framåt kommer 75 grupper med totalt 3 300 amerikaner till Stockholm.
– Vi vill öka intresset för Skandinavien och inom tre år hoppas jag att vi ska dubbla antalet resenärer. I Sverige räknar jag främst med Dalarna och Västkusten som nya amerikanska resmål.
Grand Circle är en av USA:s största charterarrangörer med totalt 170 000 resenärer.
Resorna till Norden går idag med Finnair via Helsingfors, Sankt Petersburg, Köpenhamn, Oslo, Bergen och Stockholm.
– Det handlar om par i 60-årsåldern som i snitt spenderar 75 000 kronor under knappt tre veckor. Men de svenska arrangörerna och destinationerna har hittills varit förbluffande ljumma, de verkar mätta och ointresserade av nya affärer, säger Jan Ljungström förvånat.
ULF WALLIN

Kommentarer är stängda.