Annons:

Ommöblering i SAS ledningsgrupp

SAS stuvar om i ledningen igen. Hans Ollongren blir ny informationsdirektör. Dessutom letar SAS ny finanschef efter Gunnar Reitan som istället blir ansvarig inom koncernledningen för flygbolagen utanför SAS Airlines. Jörgen Lindegaard tar själv över ledningen för SAS Airline, till och med oktober i första hand.

– Flygverksamheten är komplicerad och det tar tid att lära sig förstå vad som driver kostnader och intäkter i ett flygbolag. Nu kliver Jörgen Lindegaard in i det tyngsta inom SAS och får arbeta direkt med kostnader och trafikprogram. Det är väldigt bra, säger en högt uppsatt källa inom SAS till Travel News.
SAS letar fortfarande efter en en ansvarig inom koncernledningen för det nyskapade affärsområdet Airline & Related Businesses, som inkluderar bland annat marktjänster, frakt och underhåll.

Kommentarer är stängda.

Marknadschef till WE Travel Group
Sista ansökningsdag:
18 augusti 2025