Annons:

SAS i samarbeta med Hong Kong Airlines

SAS har ingått ett biljettsamarbete med Hong Kong Airlines på sina rutter till Hongkong, Beijing och Shanghai och vidare till tio destinationer i Kina och Taiwan. Det skriver check-in.dk.

Fyra månader efter att SAS drog igång sina flygningar mellan Stockholm och Hongkong har till slut det utlovade biljettavtalet med Hong Kong Airlines blivit verklighet. SAS uppger att ”tekniska orsaker” ligger bakom förseningen.

Pris- och biljettsamarbete mellan flygbolagen innebär att det blir möjligt att boka biljetter med SAS till Hongkong, Beijing och Shanghai, vidare med Hong Kong Airlines till Chongqing, Chengdu, Fuzhou, Haikou, Hangzhou, Guiyang, Nanjing, Nanning, Sanya och Taipei, skriver check-in.dk.

Hong Kong Airlines har huvudbas på Hongkong och flyger till 32 destinationer i Kina, Australien, Japan, Thailand och Vietnam.

Kommentarer är stängda.