Annons:

Rekordsiffror för Norwegian i jul

Över 250 000 resenärer reser med Norwegian under perioden 18 december till 5 januari. Flygbolaget har aldrig tidigare haft fler resenärer till och från Sverige under en treveckorsperiod.

Under de mest intensiva veckorna vid jul och nyår, mellan 18 december och 5 januari, kommer över 250 000 resenärer att flyga till och från Sverige samt inrikes med Norwegian. Det är rekord för en treveckorsperiod, skriver flygbolaget i ett pressmeddelande.

– December är en intensiv reseperiod och markerar slutet på ett händelserikt år för Norwegian. Nästa år blir också ett spännande år med infasning av ännu fler nya flygplan med lansering av nya destinationer både inom och utanför Europa, säger Thomas Ramdahl, kommersiell direktör på Norwegian.

Populärast bland Norwegians destinationer över jul- och nyårshelgen är de spanska storstäderna Alicante och Malaga samt Faro i Portugal. Därefter följer Teneriffa, Barcelona och Dubai.

Kommentarer är stängda.

Marknadschef till WE Travel Group
Sista ansökningsdag:
18 augusti 2025