Annons:

Tysk charterjätte köper Apollo

Tyska Rewe-gruppen köper Apollo och även resten av Kuonis europeiska researrangörsverksamhet.

Det är Rewe-gruppens resedivision DER Touristik, som fram tills nu saknat verksamhet i de nordiska länderna, som förvärvar Apollo. Genom förvärvet av Apollo, som är Nordens och Sveriges tredje största charterbolag, får Rewe en stark position i Norden. I pressreleasen som skickades ut på tisdag morgon betonas att Rewe väljer att behålla varumärkena Apollo och Kuoni.

–       Vi ser det som en stor styrka att Apollo skiljer ut sig på marknaden genom att drivas vidare som det klassiskt nordiska varumärke det är, välkänt för så många resenärer i de nordiska länderna, säger Leif Vase Larsen, vd för Apollo i Norden.

Uttalandet ska ses som en kommentar till att Fritidsresor kommer att byta namn till det tyska moderbolagets, TUI.

Alla anställda ingår i köpet och verksamheten fortsätter som vanligt.

–       Även för alla våra anställda och kunder är det ett glädjande besked. I Rewe-gruppen får vi en ägare som den potential Apollo har på den nordiska marknaden. Vi ser fram emot att utveckla vår verksamhet i Norden tillsammans med en stor och resursstark internationell spelare, säger Leif Vase Larsen.

Det var i januari som Kuoni meddelade att man skulle sälja all researrangörsverksamhet för att enbart satsa på hotelldistribution bland annat genom dotterbolaget GTA och övrig B2B-verksamhet. Ryktena om tänkbara köpare har varit många, bland annat schweiziska Hotelplan och tyska Rewe, som är ett av Tysklands största företag inom detaljhandel.

Avtalet med Rewe-gruppen avser köp av alla researrangörer, specialister, resebyråer i Schweiz, Storbritannien, Norden och Benelux och inkluderar även Apollos flygbolag Novair och träningsanläggningen Playitas på Fuerteventura. Köpesumman avslöjas inte och försäljningen beräknas vara avslutad under tredje kvartalet i år, efter att konkurrensmyndigheterna gett sitt godkännande.

Läs även Apollo-vd talar ut om Rewe, Dubaisatsning och framtiden som Nordenchef

 

Kommentarer är stängda.