Annons:

Här är strategin bakom Vings stora kampanj

Det är fortfarande corona och nedstängt i stora delar av Europa, men det hindrar inte Nordens största researrangör Ving från att i jul dra igång en rejäl kampanj för att sälja resor till nästa sommar.  - Det är bättre att dra igång nu än att komma försent, säger Vings mångårige marknadschef Claes Pellvik till Travel News. Och vi bränner inte allt krut nu utan det finns mer i ladorna.  Denna kampanj ska skulle rulla på fram till mars.

Det var när Ving i samband Thomas Cooks konkurs tappade rätten till sitt gamla varumärke som processen att göra något nytt föddes.

– Vi hade valet mellan att göra något litet eller att dra på. Vi bestämde oss för att göra det senare och det föddes en ny identitet.

Den nya loggan föddes med orange våg. Loggan är också ett eget typsnitt som går igen på hotell och flygplan. I den första stora kampanjen vill man som vanligt signalera sol och bad men även att det finns en massa aktiviteter som yoga, hiking, padel och mindfullness på en semester med Ving.

– Alla vet att vi säljer sol och bad sedan 1956, men nu vill vi berätta något annat. Men vi är ödmjuka och förstår att alla inte vill boka sin resa nu eller till sommaren. Några vill vänta till nästa höst eller vinter.

Kampanjen kommer att synas i TV4 och sociala medier från annandagen. Efter några veckor kommer man även att synas utomhus och i tryckta medier.

Hittills i år, januari–oktober, har Ving investerat 45 miljoner kronor brutto i medier, enligt Kantar-Sifo. Det kan jämföras med 87 miljoner kronor brutto under motsvarande period förra året enligt siffror från Dagens Media.

Musiken i kampanjen upptäcktes av Amanda Larsson på Vings egna Inhouse Team. Den fick fäste i organisationen. Vd Magnus Wikner som har ett förflutet som showartist på Sunwings hotell gillade låten. Man presenterade idén för reklambyrån Åkestam Holst som accepterade kundens musikval. Låten “This is our Time” är en nyskriven uptempo-låt från det amerikanska bandet Wild med bas i Los Angeles.

I anslutning till den nya loggan finns en våg som även fungerar som en hälsningsrörelse med två fingrar i luften. Vågen är dock inte ett bärande inslag i sommarkampanjen, men Claes Pellvik utesluter inte att den kan vara med i kommunikationen längre fram.

Just nu arrangerar Ving resor till Kanarieöarna från Sverige. Intresset har varit stort och man har bytt till större flygplan med 400 stolar. Men om man jämför med tidigare år är det blott en rännil. Det råder reseförbud från de övriga nordiska länderna till Kanarieöarna.

Att spela in nya reklamfilmer under corona har varit en utmaning enligt Claes Pellvik, men det underlättar om man som Ving har sina egna hotell och flygplan.

Avsändare i en lång printannons är vd Magnus Wikner.

– Vi tycker det är fint och lämpligt att det kommer från den övergripande chefen.

9 kommentarer

  1. Erik: Undrar om en reklamkampanj för resor inte är att kasta pengarna i sjön. Inte för att vi inte ska eller kan resa. Men för att resor som sådana knappast kommer behöva promotas. Så fort det blir grönt ljus att börja resa igen så har de personer som vill och kan resa, redan koll på var och hur de ska boka sin resa. Så många som bara sitter i startblocken för att resa igen..det behövs ingen reklam för att folk ska boka resor.
  2. Mia: Håller med föregående. Resorna säljer väl i princip sig själva, när det är någorlunda fritt fram igen. Riktigt onödiga pengar att slösa just nu, samtidigt som man vill ha stöd från staten för att klara sig. De vanliga charterdestinationerna, t.ex kring Medelhavet kommer fyllas till bristningsgränsen, även utan reklamkampanjer. Tror också att lite ovanligare resmål kommer få sig ett uppsving.
  3. John Doe: Hotels.com gör nu reklam på TV och youtube etc. Sen reser de flesta pga andra orsaker än just semester. Så inspirationsbloggar, Instagramtävlingar och fina Facebookposts är oftast bortkastad tid och pengar. Kanske inte just för Ving pga de är de facto arrangör och har en bra semesterprodukt med simlärare och lekledare etc.
  4. Sir Gurschen Gaynert: De som håller igång kommunikationen blir vinnare - men ännu viktigare är att påminna vem som följt paketreselagen och gjort rätt för sig. Vi som gjort det kommer att använda det i MF lång tid framåt.
  5. Jörgen Simonsson: Kom hem i förrgår , från paketresa med Ving, LP GC, helnöjd med allt förutom hemresan som strulade, trasigt plan och svedavia som skickat hem bagage personalen, Reklam behövs inte, information är bättre!
  6. Lena: Reklamen var väldig likt TUIs reklam. allt från strandbilden till hotellet. Copy with Pride säger jag bara. :) Bra Ving, igen gör ni precis som den tyska TUI.
  7. Bamse: Var Travel Mews fått en del av Vings marknadsförings miljoner? Börjar bli många artiklar om Ving nu
  8. Lena: Där satt den ”Bamse”.. Kunde inte ha sagt det bättre, verkar som Travelnews är i maskopi med Ving
  9. Roger: Detta är varumärkesbyggnad, väldigt viktigt i dessa tider.