– Det är naturligtvis en händelse som drabbar oss alla med stor sorg och jag vill verkligen skicka mina kondoleanser till alla anhöriga, säger landshövding Maria Larsson till Ekot.
Exakt vad som har hänt är inte klart, men polisens presstalesperson Lars Hedelin säger till Expressen TV att planet kraschade okontrollerat. Han säger också att det finns vittnesuppgifter om konstiga ljud från planet före olyckan.
Larmet kom vid 19.20-tiden och gick då också till Sjö- och flygräddningscentralen.
– Kraschen ska ha skett någon gång i samband med att det skulle lyfta från marken, säger Carl-Johan Linde, presschef på Sjöfartsverket.
En brand bröt ut i samband med kraschen och släcktes av räddningstjänst på plats.
Haverikommission har kopplats in
Statens haverikommission skickade redan på torsdagskvällen två utredare till Örebro.
– Eventuellt så kommer en tredje person, vår avdelningschef, att ansluta sig redan i kväll också, säger Johan Nikolao, haveriutredare på Statens haverikommission.
Han berättar att utredarnas arbete inledningsvis kommer att handla om ren faktainsamling.
Flygsäkerhetsexperten Hans Kjäll säger att han tror att en preliminär rapport om vad som har hänt kan vara klar om en månad och att en fullständig rapport kan dröja sex till tolv månader.