Uppgörelsen innebär inte att bolaget omedelbart ska betala ut ersättning till offrens familjer, men den gör det möjligt för de anhöriga att via amerikanska domstolar söka ersättning, i stället för att göra det i sina hemländer.
”Boeing åtar sig att se till att alla anhöriga som förlorat en familjemedlem i olyckorna rättvist och till fullo kompenseras sina förluster”, skriver Boeing i ett uttalande.
De advokater som för offrens talan säger å sin sida att uppgörelsen är en milstolpe för familjerna i kampen för att ersättas.
Genom att erkänna sitt ansvar låter Boeing med avtalet parterna fokusera på att sätta en skälig nivå på kompensationen för varje enskild familj”, skriver de i sitt uttalande.
Olyckan i Etiopien var den andra på kort tid med ett Boeing 737 Max-flygplan. I oktober 2018 störtade ett plan tillhörande flygbolaget Lion Air i Indonesien, då omkom 189 personer.
Flygplanstypen fick efter olyckan i Etiopien flygförbud världen över och fick först i början av det här året börja flyga igen. Det har kostat Boeing enorma summor även i avbeställningar och ersättningar.