”Fundamentala förändringar i bolagens affärsmodell krävs för att flyget ska behålla sin konkurrenskraft och kunna erbjuda karriärmöjligheter”
Sist in, först ut, är ingen unik svensk princip. Följden är att den europeiska flygindustrin i dag har en allt högre medelålder på personalen. De yngre fick gå under pandemin. Kvar är de äldre som i många fall har få år kvar i yrket.
Bara en tredjedel av de flyganställda i EU är i dag under 40 år. Och det totala antalet anställda är 320 000, det lägsta på 14 år.
– Fundamentala förändringar i bolagens affärsmodell krävs för att flyget ska behålla sin konkurrenskraft och kunna erbjuda karriärmöjligheter, säger David Huttner på PA Consulting till Bloomberg News.
Personalbrist har varit en faktor under sommarens våg av inställda flyg, kombinerat med strejker och en oförutsägbarhet i vilken efterfrågan flyget skulle möta efter pandemin. David Huttner tror att flygbranschen till nästa sommar närmar sig en normalsituation, med större förutsägbarhet. Men att åldersstrukturen i branschen kommer att kvarstå som problem.