”Personalen som tas ut i strejk arbetar i säkerhetsbanorna i Terminal 5, som uteslutande används av British Airways”
British Airways kommer att ställa in mer än 300 flyg till och från Heathrow under påskhelgen på grund av strejker från flygplatsens säkerhetspersonal.
Det sker efter att medlemmar i Unite-facket röstade för att strejka i en lönetvist med Heathrow, som har erbjudit en 10 procentig höjning efter år av lönestopp under covid.
Personalen som tas ut i strejk arbetar i säkerhetsbanorna i Terminal 5, som uteslutande används av British Airways, och inom säkerheten och kontrollerar all last som kommer in på flygplatsen. Strejkerna kommer att pågå mellan fredagen den 31 mars och påskdagen den 9 april.
BA är det flygbolag som drabbats mest, men andra har blivit ombedda av Heathrow att begränsa biljettförsäljningen för att hålla nere antalet passagerare, med långa köer som förväntas vid en av de mest trafikerade tiderna på året.
En talesperson för Heathrow säger till The Guardian: ”Vi kommer inte att låta dessa onödiga strejker påverka våra passagerares surt förvärvade semester. Våra beredskapsplaner kommer att hålla flygplatsen i drift som vanligt hela tiden. Vi tar in ytterligare 1 000 kollegor och hela ledningsgruppen som kommer att vara i terminalerna och hjälpa passagerare under den hektiska påskperioden”.

Samtidigt har Ryanair uppmanat EU att gå in för att skydda internationella flygningar över Frankrike under strejker där, efter att franska flygledares åtgärder försenade 25 procent av flygbolagets flygningar till länder runt om i Europa i helgen.
Dessutom är det ovisst om utgången i Tyskland där strejker kring förra helgen ställde till det i stora delar av landet flygtrafik.