I morse kom beskedet att schweiziska Kuoni ändrar strategisk inriktning och vill sälja av all sin researrangörsverksamhet. Förutom Apollo i Norden vill koncernen göra sig av med sina researrangörer i Schweiz, Storbritannien, Benelux, Hongkong/Kina, Indien och Norden. Apollo betonar att försäljningen inte hör i hop med 2014 års förlust för den nordiska verksamheten.
Samtidigt lämnar Mats Dahlquist sin roll som Nordenchef för Kuoni och Leif Vase Larsen tar över. Det innebär att Leif Vase Larsen återvänder till Kuoni där han jobbat från 1999-2013, då han lämnade företaget av personliga skäl. 2006-2013 var han vd för Apollo i Norden.
I sin nya roll blir han ansvarig för den dagliga verksamheten i Norden samt även att söka nya ägare till Kuoni Nordic. Moderbolaget Kuoni ska fokusera på sin verksamhet som leverantör av service till den globala reseindustrin, som inkluderar deras DMC-verksamhet och hotellbokningsverksamhet.
– Jag är stolt och glad att vara tillbaka på Apollo igen. Det är ett strategiskt beslut att i detta skede söka ny ägare till Apollo och övriga researrangörsverksamheten. I och med förändringen av Kuonis strategiska inriktning är Kuoni inte längre rätt ägare för Apollo i framtiden, säger Leif Vase Larsen i en pressrelease.
Beslutet att söka nya ägare till Apollo innebär inga förändringar för kunder och anställda. Alla resor genomförs som vanligt. Avsikten är att hitta nya ägare under 2015.
Läs även Kuoni säljer Apollo.