Annons:

Resia redovisar vinst på 22,2 miljoner kronor för 2012

Men flygbolagskonkurser drog ned resultatet för Resia Travel Group AB.

– Försäljningsmässigt har vi haft en god utveckling under 2012, trots att konjunkturen har varit svag. Året började med en avvaktande marknad framförallt när det gäller semesterresor. Den dåliga sommaren bidrog till att vända utvecklingen och efterfrågan tog fart under augusti och höll i sig in på hösten. Inom affärsområdena affärs-, grupp- och konferensresor var försäljningsutvecklingen positiv under hela året och Resia ökade sina försäljningsvolymer med 4 procent, säger Eva Moen Adolfsson, koncernchef för Resia Travel Group. 

Under 2012 gick fyra flygbolag i konkurs, vilket hade en negativ påverkan på resultatet. 

– Flygbolagskonkurserna drabbade oss ekonomiskt. Som resebyrå ger vi kunden garantier på hela bruttobeloppet samtidigt som vi bara tjänar ett arvode. Många av våra säljare har också fått jobba hårdare för varje affär. Jag är otroligt stolt över hur de har lyckats leva upp till våra kunders förväntningar under de pressade omständigheter som flygbolagskonkurserna har inneburit för oss, säger Eva Moen Adolfsson. 

Under 2012 genomförde Resia Travel Group fyra strategiskt viktiga förvärv. Genom förvärvet av Resfeber och Box Office stärkte företaget sin ställning online och tog klivet ut på den skandinaviska marknaden. Genom förvärven av Örebro Resebyrå, Resegruppen i Jönköping och Sörmlands Resebyrå utvecklade Resia sitt kunderbjudande inom affärs-, grupp- och konferensresor i de regioner där förvärven genomfördes. 

Kommentarer är stängda.