Annons:

Scandjet utvecklar verksamheten

Skandinaviens största arrangör av flyg- och paketresor till Kroatien och Sicilien introducerar fly on demand-tjänst, anställer ny vd och får ny delägare i Aston Harald AB.

Scandjet genomgår nu stora förändringar i verksamheten. I ett pressmeddelande informerar arrangören om en ny bokningstjänst, en ny vd och en ny delägare.

Fly on demand heter den nya tjänsten och innebär att man när som helst kan åka vart som helst från Skandinavien till hela övriga Europa.

För att ytterligare utveckla verksamheten har företaget Aston Harald AB gått in som delägare. Aston Harald producerar kolfiberkatamaraner och har även tagit över ägandet av seglingens World Match Racing Tour.

– Scandjet är flygbranschens utmanare och nytänkare precis som Aston Harald är inom seglingen. Med Scandjets on demandtjänst och andra nya produkter kommer vi tillsammans att nå nya höjder, säger Håkan Svensson, ägare och vd för Aston Harald AB.

I samband med det nya delägarskapet blir Robert Magnusson ny vd för Scandjet. Robert har tidigare arbetat inom Aston Harald-koncernen och är nu tillbaka i en ny roll.

– Det skall bli väldigt roligt och utmanande att möta resebranschen och få en möjlighet att expandera Scandjet. Nu med ett eget flygbolag har vi unika möjligheter att erbjuda våra kunder nya spännande produkter som kommer att revolutionera den totala flygupplevelsen, säger Robert.

Kommentarer är stängda.